• چاپخانه

چاپخانه دانشگاه علامه طباطبائی در زمینی به مساحت 102 هزار متر مربع در رجائی‌شهر کرج واقع شده و از اردیبهشت سال 1386 به طور رسمی مشغول به فعالیت است. مجموعه اداری و فنی چاپخانه شامل 3 سازه سوله‌ای به مساحت 3400 متر مربع مشتمل بر سالن چاپ افست، سالن صحافی، انبار کاغذ و کتاب و نیز واحدهای لیتوگرافی، چاپ دیجیتال، مدیریت و اداری، فروش و توزیع و انبار مواد مصرفی، لوازم یدکی و زینک می‌باشد. این مجموعه با بهره‌گیری از نیروهای ماهر و با سابقه و نیز تجهیزات و ماشین‌آلات تخصصی در زمینه مونتاژ، لیتوگرافی، چاپ، صحافی و عرضه کتب زیر نظر مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه فعالیت می‌کند. 

 

معرفی تجهیزات

دستگاه برش Polar E115 

کار این دستگاه برش کاغذ، کتاب ،مجله و ... است. سيستم اندازه‌گيري دقيق و مستقيم پلار به‌همراه فنآوري انحصاري گونياي پشت، تضميني براي برشهاي دقيق است. بالاترین اولویت پلار، ایمني است. مشخصه بسیار مهم ایمني در ماشین‌هاي برش پلار، یک سیستم خود کنترل با پرده نوري و گاردهاي محافظ است که با ورود دست اپراتور به قسمت برش فعال مي‌شود 

دستگاه چاپ افست پشت و رو Roland  

این دستگاه قابلیت چاپ تا ابعاد 100*70 را با چاپ هم زمان پشت و رو  را با سرعت بالا دارا بوده و مناسب برای چاپ کتاب ها با تیراژ بالا  بوده و برای تیراژ پایین به صرفه نمی باشد.

 

دستگاه چاپ افست Roland تک رنگ

این دستگاه قابلیت چاپ تا ابعاد 50*70 را با سرعت بالا دارا بوده و مناسب برای چاپ کتاب ها با تیراژ بالا  بوده و برای تیراژ پایین به صرفه نمی باشد.

 

چاپ دیجیتال رنگی کونیکا مینولتا

این دستگاه قابلیت چاپ رنگی با کیفیت بالا را رو کاغذ با گرماژ تا 250 گرم و تا سایز  A3 را   داراست و مناسب برای چاپ بروشورها ، کاتالوگ ، پوستر و جلد مجلات و کتاب ها با تیراژ کم می باشد.

 

دستگاه چاپ دیجیتال مشکی ریکو 8001

در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم‌تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. بنابراین با توجه به هزینهٔ تمام‌شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به‌صرفه است.

 

دستگاه پرس فرم 

فرم های چاپ شده بعد از تا شدن در دستگاه تا کنی نیاز به پرس ، بسته بندی و تفکیک فرم ها می باشد که توسط این دستگاه انجام می شود.

 

دستگاه ورق تاکنی  Stahl

فرم‌های چاپ شده متن کتاب، به وسیلهٔ ماشین یا دستگاه تاکن بر اساس قطع کتاب  تا می‌شوداین دستگاه قابلیت تا کردن تا ابعاد 100*70 را دارد، معمولأ کتاب ها با ابعاد ٧٠*۵٠ و ۴۵*۶٠ چاپ می شوند که هر برگ بعد از عمل تا شدن به ٨ ، ١۶ یا 32 صفحه تبدیل میشود. این دستگاه قابلیت انواع تا برای بروشورها را دارد.این دستگاه حدودأ در هر ساعت میتواند 10000برگ ٧٠*۵٠ یا ۴۵*۶٠ را به صورت فرم تا کند.
- دستگاه تاکنی چهارونیم ورقی با قابلیت تای بروشور و مجلات در ابعاد 100×70
- دستگاه تاکنی 2 ورقی ، 4 شانه ، با قابلیت تای بروشور و مجلات در ابعات 50×70
- دستگاه تاکنی 2 ورقی ، 6 شانه ، تای 8 لت و 6 تای آکاردئونی 

 

دستگاه کلبوس ساخت سال 1992 کشور آلمان

این دستگاه قابلیت تبدیل فرم ها  و جلدها به کتاب را داراست ، این دستگاه که دارای دستگاه‌های جانبی برای ترتیب کردن فرم ها و چسباندن جلد به فرم ها و پس از آن برش سه طرف کتاب می باشد وظیفه هماهنگی دستگاه‌های جانبی را با یکدیگر دارد.

 

دستگاه سه طرف بر کلبوس

این دستگاه برای برش سه طرف کتاب در قطع ها و سرعتی که توسط بخش مرکزی کلبوس تنظیم می شود،  مورد استفاده قرار میگیرد.

 

دستگاه ترتیب کنی 28 خانه کلبوس

این دستگاه فرم های تا شده با دستگاه تاکنی را به ترتیب از صفحه اول تا آخر روی هم قرار داده و برای چسب ، جلد و باقی مراحل تحویل بخش مرکزی کلبوس می دهد.

 

دستگاه جلد زنی کلبوس 

فرم ها پس از ترتیب نیاز به جلد دارند که این دستگاه با استفاده از چسب گرم و تفکیک جلد ها وظیفه مجلد کردن کتاب ها را دارد که این کار را در قطع ها و سرعتی که توسط بخش مرکزی کلبوس تنظیم می شود را انجام می دهد.

 

دستگاه پرس پوشال 

این دستگاه برای فشرده سازی و پرس پوشال حاصل از برش کناره های کاغذ مورد استفاده است که پوشال را به صورت مکعب مربع درآورده و برای حمل و  انبار  مناسب پوشال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دستگاه بسته بندی تسمه ای کتاب 

پس از طی مراحل مختلف که کاغذ تبدیل به کتاب می شود با این دستگاه کتاب ها بسته بندی شده و به انبار یا مرکز مورد نظر انتقال  می یابد.